Aktualności

Thuja Smaragd - najchętniej wybierana odmiana na żywopłot

Thuja Smaragd - najchętniej wybierana odmiana na żywopłot

Thuja szmaragd to najchętniej wybierana odmiana żywopłotowa w naszej szkółce roślin. Możemy ją spotkać w wielu ogrodach. Swoją olbrzymią popularność zawdzięcza takim cechom jak: gęsty, idealnie  stożkowaty pokrój, soczysta zielona barwa łusek utrzymująca się przez cały rok oraz brak szczególnych wymagań glebowych i pielęgnacyjnych. W naszym artykule postaramy się przybliżyć kilka wskazówek, które sprawią że uzyskamy żywopłot wręcz idealny.

 

1. Po pierwsze decydując się na zakup sadzonek thuji smaragd, wybierajmy te sprzedawane w doniczkach. Od sadzonek wykapanych z gruntu, odróżnia je dużo lepiej rozwinięty układ korzeniowy. Dzięki temu możemy je sadzić cały rok, bez obaw ze roślina się nie przyjmie. Kupujmy również drzewa i krzewy ozodobne bezpośrednio u producentów - w szkółkach i podmiejskich centrach ogrodniczych - tam rośliny są zadbane, optymalnie podlewane i nawożone.

2. Thuja Smaragd to roślina o wysokiej mrozoodporności. Można ją sadzić przez cały sezon wegetacyjny - od wczesnej wiosny do późnej jesieni ( 6 tygodni przed pierwszymi mrozami). Należy jednak pamiętać, że ten okres nasadzeń dotyczy jedynie roślin dobrze ukorzenionych i odpowiednio pielęgnowanych. 

3. Thuja Smaragd preferuje gleby żyzne i przepuszczalne, jednak z racji dużej tolerancji można ją sadzić również na podłożu gliniasto-piaszczystym, przeciętnym ogrodowym, czy ilasto-piaszczystym. Należy unikać gleb suchych, jałowych czy bagnistych.

4. Wybierając stanowisko należy zwrócić uwagę, by było to miejsce słoneczne i najlepiej osłonięte od wiatru. 

5. Dobrą praktyką przed posadzeniem tuji smaragd jest włożenie bryły korzeniowej do wiadra wody i potrzymanie przez 10 minut aż nasiąknie. Tak przygotowany układ korzeniowy, daje gwarancję szybszego wzrostu.

6. Jeśli chcemy uzyskać gęsty żywopłot to sadzimy thuje co 50-70cm. Mamy wtedy gwarancje otrzymania litej i gęstej zielonej ściany. Należy pamiętać o przestrzeni dla wzrostu rośliny, odległość od płotu powinna wynosić około 50cm.

7. Po posadzeniu należy pamiętać o podlewaniu. Zwłaszcza należy pilnować regularnego nawadniania podczas upalnego lata (płytki system korzeniowy). Czynność tą należy wykonywać rano, lub wieczorem.

8. Istotne jest także jej nawożenie. W okresie wiosennym robimy to za pomocą nawozów azotowych. Ich stosowanie powinno się zakończyć na przełomie lipca/sierpnia. Jesienią z kolei warto zasilić thuję w nawozy fosforowe i potasowe.

9. Thuja może być formowana poprzez przycinanie. Wówczas nowe przyrosty najlepiej przycinać na przełomie marca/kwietnia.

Wstecz