Kora czy kamień - co wybrać do sciółkowania

Ściółkowanie jest bardzo ważną czynnością w procesie zdrowego rozwoju roślin. Dobrze dobrana ściółka pomoże im się znacznie lepiej rozwijać, a nam ograniczyć pielenie, podlewanie i nawożenie.

Do najpopularniejszych metod możemy zaliczyć między innymi ściółkowanie korą, a także kamieniem. Kora sosnowa jest zdecydowanie najczęściej wykorzystywana – dostępna w różnej wielkości ścinków, zarówno lekko przekompostowanych, a także świeżych. Dobrze powstrzymuje rozwój chwastów, nie ulega rozkładowi przez bardzo długi czas, a także zatrzymuje wilgoć. Jest też jednym z bardziej estetycznym produktem do ściółkowania. Jej wadą jest fakt, że bardzo zakwasza podłoże – jest więc dobrym materiałem pod rośliny kwasolubne, takie jak wrzosy, magnolie czy azalie. Roślinom, które preferują glebę o odczynniku zasadowym może jedynie zaszkodzić.
A co z kamieniami? Najlepiej wykorzystywać je dla gatunków, które lubią suche i ubogie podłoże, na przykład roślinom typowo skalniakowym, czy lawendzie i rysom. Podsypka z kamieni ogrodowych jest estetyczna, utrzymuje stałą temperaturę, hamuje rozwój chwastów i, w odróżnieniu od kory, nie zakwasza gleby.
Jaki więc materiał do ściółkowania jest lepszy? Taki, który będzie dobry dla roślin, które w naszym ogrodzie posiadamy.