Sosna górska (Pinus mugo)

Sosna górska - kosodrzewina OPHIR - Pinus mugo

Kod produktu: 201
Producent: Szkółka Zacywilki
50,00
zł brutto

Sosna górska Ophir to karłowy krzew, o intensywnie złotych igłach zwłaszcza w sezonie zimowym. W ogrodzie znajdzie bardzo wiele zastosowań. Nie jest wymagająca i nie potrzebuje zabiegów pielęgnacyjnych. W ofercie szkółki świetnie ukorzenione rośliny w dużej donicy.

szt.
Kup
Pojemnik: C3
Wysokość sadzonki : 35cm
Wysokość docelowa: 50-60cm (po 10 latach)
Szerokość docelowa : 100cm (po 10 latach)
Tempo wzrostu: wolno rosnący
Wymagania glebowe: przeciętna ogrodowa
Nasłonecznienie : słońce , półcień
Mrozoodporność: 5b
PH Gleby: odczyn lekko kwaśny
Pokrój rośliny: kulisty
Ubarwienie igieł: wiosną i latem zielone, jesienią i zimą złote

Sosna Ophir

- karłowa odmiana o przebarwiających się na złoty kolor igłach


Sosna „Ophir“ (Pinus mugo) jest odmianą kosodrzewiny (sosony górskiej). Swoją nawzę zawdzięcza krainie „Ophir/Ofir“ skąd w czasach biblijnych sprowadzano złoto. Do handlu została wprowadzona w 1975 roku, a wyselekcjonował ją w Holandii K.J. Kraan.
 Roślina charakteryzuje się niskim i płożącym wzrostem oraz zwartym pokrojem. Na początku ma kształt zaokrąglony, później jest bardziej krzaczasta. W ciągu 10 lat „Ophir“ osiąga 50-60cm wysokości przy 1 metrze średnicy.  Sosna posiada długie igły, które lekko wyginają się na stronie słonecznej, by w cieniu przybrać kształt prosty. Igły są tutaj bardzo ważne – stanowią podstawowy element dekoracyjny tej rośliny. Roślina zaczyna się przebarwiać w drugiej połowie sierpnia. Intensywny żółty kolor utrzymuje się przez zimę. Wiosną natomiast igły stają się bardziej zielone.
 Jeśli chodzi o wymagania glebowe to śmiało można stwierdzić, że roślina powinna się udać na każdym rodzaju podłoża. Przy wyborze miejsca dla tej rośliny warto zwrócić uwagę by było to stanowisko słoneczne.
 Sosna jest odporna na mróz, dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza oraz podwyższone zasolenie podłoża. Przed posadzeniem dobrze jest też zamoczyć donicę w wiadrze z wodą by bryła korzeniowa odpowiednio nasiąkła.
Niezwykły wygląd tej rośliny sprawia, że pięknie prezentuje się w sceneriach zimowych. Sosna używana jest do nasadzeń w ogrodach przydomowych, w ogrodach skalnych, na wrzosowiskach. Może także rosnąć w pojemnikach.

 

Transport roślin - przy zamówieniach powyżej 1000zł - GRATIS w promieniu max 100km

Szkółka Zacywilki oferuje transport zakupionego materiału roślinnego, który w przypadku zamówień powyżej 1000zł jest darmowy. Warunkiem koniecznym jest w tym wypadku odległość do punktu docelowego nie przekraczająca 100km. W innych przypadkach koszt dowozu roślin jest wyceniany indywidualnie i zależy głownie od długości trasy.

W przypadku zamówień na odległość zapewniamy profesjonalną opiekę sprzedażową. Zapytania prosimy kierować na adres e-mail - kontakt@szmaragdoweogrody.pl, lub nr tel 665 778 244. Podsyłamy dodatkowe zdjęcia, oraz udzielamy wyczerpujących odpowiedzi na pytania dotyczące naszego materiału roślinnego.

Zobacz także:

Wstecz

Sosna górska - szczepione odmiany kosodrzewiny w ofercie szkółki roślin 


Sosna górska to jeden z najpopularniejszych gatunków sosny, jaki można spotkać w naszych ogrodach. Inaczej kosodrzewina, lub kosówka właściwa charakteryzuje się zwartym pokrojem i powolnym wzrostem. W naturze najczęściej porasta zbocza gór - dlatego jest wytrzymała na skrajnie niekorzystne warunki atmosferyczne i glebowe.
Na rynku roślin ozdobnych, a także w ofercie naszego gospodarstwa ogrodniczego występuje bardzo dużo odmian sosny górskiej. Są one rozmnażane poprzez szczepienie - dlatego mamy pewność zachowania unikalnych cech protoplasty odmiany. Poszczególne szczepione odmiany sosny górskiej  są bardzo zróżnicowane - zarówno pod względem pokroju (krzaczaste, kuliste oraz stożkowe), jak również jeśli chodzi o kolor igieł (zielone, zielono-żółte, zielono-niebieski). Wszystkie cechują se powolnym wzrostem, dlatego są powszechnie wykorzystywane w małych ogrodach przydomowych. Ich naturalne miejsce to także nasadzeniach na skarpach i skalniakach, gdzie mogą świetnie wyeksponować swoje walory. Sosny górskie polecamy także do uprawy pojemnikowej , kompaktowe wymiary sprawią że są łatwe w pielęgnacji i nie zajmują dużo miejsca.