Sosna górska (Pinus mugo)

Sosna górska - kosodrzewina -WINTER GOLD - Pinus mugo

Kod produktu: 16342
Producent: Szkółka Zacywilki
60,00
zł brutto

Sosna górska Winter Gold to odmiana, która wybarwia się na piękny złotozielony kolor. Wspaniała ozdoba rabaty, skalniaka, czy przydomowej donicy. W sprzedaży szkółkowana, świetnie ukorzeniona roślina w dużej donicy.

szt.
Kup
Pojemnik: C3
Wysokość sadzonki : 30-40cm
Wysokość docelowa: 100cm
Szerokość docelowa : 130cm
Tempo wzrostu: wolno rosnący
Wymagania glebowe: przepuszczlana, żyzna, piaszczysta
Nasłonecznienie : stanowsiko słoneczne
Mrozoodporność: 4 - całkowicie mrozoodporna. Można sadzić w całej Polsce.
PH Gleby: kwaśna, lekko kwaśna
Pokrój rośliny: kępiasty
Ubarwienie igieł: wiosną zielone, jesienią złotozielone

Sosna Winter Gold - karłowata odmiana, przebarwiająca się na złoty kolor


„Winter Gold“ jest odmianą karłowatą sosny górskiej. Swój przysadzisty wygląd zawdzięcza zasłaniającym podstwę gałęziom, które wręcz ścielą się po podłożu. Odmiana ta, w okresie zimowym zmienia wybarwienie czterocentymetrowych igieł z zielonego na lekko żółty. Nie oznacza to jednak, że odejmuje tej to uroku.
 Roślina ta szczególnie wymaga mocno nasłonecznionego stanowiska, jednak toleruje nie zbyt długie maksymalnie dwugodzinne zacienienie. Z drugiej strony jednak ma bardzo małe wymagania dotyczące gleby. Potrafi bezproblemowo dostosować się środowiska. Poradzi sobie zarówno na torfowiskach jak i skałach wapiennych.
Dobrze znosi niedobory wody oraz suche i zanieczyszczone spalinami powietrze miejskie.  Najlepiej jednak rozwija się w pobliżu zbiorników wodnych, dzięki którym powietrze jest wilgotniejsze. Jak każda sosna, ta również, jest całkowicie mrozoodporna. Po 10 latach wymiary iglaka osiągają 1 m wysokości i 1,3 m szerokości.
Odmiana „Winter Gold“ jest rośliną idealną dla każdej zapracowanej osoby, która nie ma czasu na codzienną pielęgnację swej rabaty. Nie ma szczególnych wymagań, za to jest wspaniałą ozdobą.
 Świetnie prezentuje się solo, jak i na wrzosowiskach, w towarzystwie hortensji lub miskantów. Optymalny okres sadzenia sosny górskiej „Winter Gold“ przypada na okres od początku kwietnia do początku sierpnia. Warto wtedy też dodatko zakwasić ziemię, w której iglak będzie sadzony.

Zobacz także:

Wstecz

Sosna górska - szczepione odmiany kosodrzewiny w ofercie szkółki roślin 


Sosna górska to jeden z najpopularniejszych gatunków sosny, jaki można spotkać w naszych ogrodach. Inaczej kosodrzewina, lub kosówka właściwa charakteryzuje się zwartym pokrojem i powolnym wzrostem. W naturze najczęściej porasta zbocza gór - dlatego jest wytrzymała na skrajnie niekorzystne warunki atmosferyczne i glebowe.
Na rynku roślin ozdobnych, a także w ofercie naszego gospodarstwa ogrodniczego występuje bardzo dużo odmian sosny górskiej. Są one rozmnażane poprzez szczepienie - dlatego mamy pewność zachowania unikalnych cech protoplasty odmiany. Poszczególne szczepione odmiany sosny górskiej  są bardzo zróżnicowane - zarówno pod względem pokroju (krzaczaste, kuliste oraz stożkowe), jak również jeśli chodzi o kolor igieł (zielone, zielono-żółte, zielono-niebieski). Wszystkie cechują se powolnym wzrostem, dlatego są powszechnie wykorzystywane w małych ogrodach przydomowych. Ich naturalne miejsce to także nasadzeniach na skarpach i skalniakach, gdzie mogą świetnie wyeksponować swoje walory. Sosny górskie polecamy także do uprawy pojemnikowej , kompaktowe wymiary sprawią że są łatwe w pielęgnacji i nie zajmują dużo miejsca.