Sosny

Sosny pochodzące z naszej szkółki roślin ozdobnych znajdą szerokie zastosowanie  w każdym ogrodzie. W ofercie posiadamy wiele odmian sosny górskiej/kosodrzewiny (karłowate), sosny egzotyczny takie jak himalajska czy pochodzące z Europy - pospolite czy bośniackie.  Ozdobne sosny mogę rosnąć w ogrodach skalnych, być świetną  ozdobą tych urządzonych w stylu orientalnym, lub sprawdzą się jako urozmaicenie wielobarwnej rabaty. W naszej szkółce roślin ozdobnych metodą szczepienia rozmnażam wiele cennych, wręcz kolekcjonerskich odmian sosny. Wszystkie sprzedawane przez nas drzewka pochodzą z uprawy doniczkowej, posiadają zamknięty układ korzeniowy i dzięki temu możemy dać Państwu gwarancję szybkiego wzrostu zakupionej rośliny. 

Sosna pospolita - FASTIGIATA - Pinus sylvestris

Kod produktu: 1456790
Producent: Szkółka Zacywilki
60,00
zł brutto

Sosna zwyczajna Fastigiata to wąskokoloumnowa odmiana o niebieskich igłach. Wspaniała jako soliter. Nie ma specjalnych wymagań - urośnie na słabszych ziemiach. Preferuje stanowiska słoneczne.

szt.
Kup
Wysokość docelowa: 1000cm
Szerokość docelowa : 150cm
Tempo wzrostu: o umiarkowanym wzroście
Wymagania glebowe: przepuszczlana, żyzna, piaszczysta
Nasłonecznienie : stanowsiko słoneczne
Mrozoodporność: 4 - całkowicie mrozoodporna. Można sadzić w całej Polsce.
PH Gleby: odczyn lekko kwaśny
Pokrój rośliny: kolumnowy
Ubarwienie igieł: niebieskie

Sosna zwyczajna Fastigiata

- wąsko-kolumnowa odmiana o nebieskich igłachSosna zwyczajna „Fastigiata“ została odnaleziona i opisana w Anglii 1856 roku przez Carrier’a. Jest to bardzo atrakcyjna roślina – ma wysokokolumnowy pokrój i niebieską barwę igieł. Cechuje się też gęstym i zwartym rozmieszczeniem gałęzi. Pędy tej odmiany skierowane są pionowo, otulając jednocześnie pień drzewa. „Fastigiata“ jest dwuigielna.
Sosna rośnie niezbyt szybko. W wieku 10 lat osiąga wysokość ok. 2-2,5 m przy średnicy ok. 50 cm. Ostatecznie może dorosnąć do 10 metrów wysokości.
Przy wyborze miejsca w naszym ogrodzie dla tej rośliny musimy koniecznie pamiętać by było stanowisko w pełni nasłonecznione. Gdy posadzimy roślinę w cieniu może nam częściej chorować, nie zachować swojego kształtu – będzie powyginana lub też gałęzie nie będą tak gęste.
W przypadku rodzaju gleby dla tej rośliny wymagania nie są już tak wysokie. Sosna pod tym względem jest bardzo toleranycjna. Urośnie na glebach ubogich, piaszczystych, kamienistych, torfowych lub bagiennych. W związku z tym, że sosna sama zakwasza sobie środowisko – za pomocą igieł, które tworzą naturalną ściółkę, posadzona w glebie o obojetnym odczynie – bez poroblemu sobie poradzi. Przed posadzeniem dobrze jest trzymać całą donice w wodzie ok. 30 min. Wówczas bryła korzeniowa dobrze nasiąknie i zaadaptuje się w nowym środowisku.
Ze względy na swój kształ (wąski, wysoki) sosna „Fastigiata“ wspaniale wygląda jako soliter. Sadzona jest zarówno w dużych jak i małych ogrodach. Używana jest także do tworzenia wysokich i gęstych szpalerów, które tworzą osłonę przed wiatrem lub „ciekawskim“ sąsiadem. Sosna jest bogata w żywicę. Zatem przy ścinaniu pędów należy zwrócić uwagę na jej „płacz“, bowiem brudzi wszystko, co się pod nią znajduje. Poleca się więc by zabieg ten wykonywać na młodych przyrostach.

Zobacz także:

Wstecz