Świerk pospolity (Picea abies)

Świerk pospolity - ACROCONA - Picea Abies

Kod produktu: 837451
Producent: Szkółka Zacywilki
60,00
zł brutto

Świerk pospolity Acrocona to popularna odmiana, wyróżniająca się młodymi różowymi szyszkami na  końcach pędów. Wzrost umiarkowany, pokrój szerokostożkowy. Świetna jako soliter, polecana do ogrodów przydomowych. 

szt.
Kup
Pojemnik: C5
Wysokość sadzonki : 60cm
Wysokość docelowa: 500cm
Szerokość docelowa : 500cm
Tempo wzrostu: wolno rosnący
Wymagania glebowe: roślina tolerancyjna względem gleby
Nasłonecznienie : słońce , półcień
Mrozoodporność: 4 - całkowicie mrozoodporna, można sadzić w całej Polsce.
PH Gleby: lekko kwaśna, kwaśna
Ubarwienie igieł: zielone, czerwone szyszki na końcach pędów
Wymagania wodne: umiarkowanie wilgotna

Świerk pospolity Acrocona 

- odmiana której pędy zakończone są różowymi szyszkami 

Świerk pospolity Acrocona to ciekawa odmiana świerka pospolitego, która tworzy zwarte,  zielone stożki. Iglak posiada krótkie, bo około 5 mm, matowe igły, które obrastają pędy. Są one drobne, sztywne i kłujące o zielonym lub zielonoszarym wybarwieniu. Pędy rośliny są częściowo uniesione ku górze, a częściowo przewieszające się ku dolnej części drzewa. Kompaktowy pokrój iglaka nadają mu gęsto ułożone pędy, które dokładnie skrywają wnętrze iglaka. Jest to roślina dość wolno rosnąca, bo po 10 latach dorasta do 4m wysokości i 3m szerokości. Atrakcją odmiany są pojawiające się u młodych roślin ozdobne różowe szyszki na końcach sztywnych pędów. Preferuje stanowiska w pełnym słońcu, osłonięte od wiatru. Poradzi sobie także w półcieniu. Sprzyja mu wilgotne powietrze, więc będzie dobrze rósł blisko zbiorników wodnych. Kiedy nie możemy zapewnić mu takich warunków, należy pamiętać o częstym podlewaniu i zraszaniu rośliny. Najlepiej rosną na żyznych glebach o lekko kwaśnym lub kwaśnym pH. Drzewo jest mrozoodporne, ale źle reaguje na zanieczyszczone powietrze. Idealnie sprawdzi się na rabatach i wrzosowiskach. 

Zobacz także:

Wstecz

Świerk pospolity - szczepione odmiany Picea abies w ofercie szkółki roślinŚwierk pospolity (Picea Abes)  to gatunek bardzo powszechnie występujący w polskich lasach. Jest to jedyny gatunek świerka, który występuje u nas naturalnie. Porasta on lasy na północy oraz południu kraju. W Europie występują natomiast na terenie Skandynawii, pasie górskim Karpat, Sudetów, Alp , oraz na terenie północne - wschodniej Europy dochodząc swym zasięgiem do Uralu.

W naturalnych stanowiskach świerki pospolite osiągają ok. 40-50m wysokości. Korony strzeliste, stożkowe. Igły krótkie (1-3cm), zielone, równomiernie ułożone na gałązkach.

Świerk pospolity chętnie wykorzystywany jest jako drzewo ozdobne. Spotkać go można szczególnie w parkach i dużych ogrodach. Powszechnie sadzony na plantacjach, z przeznaczeniem na bożonarodzeniowe drzewka.

W wyniku prac szkółkarskich i selekcji powstało wiele szlachetnych odmian świerk pospolitego, które różnią się pokrojem, kolorem wiosennych przyrostów, efektownymi szyszkami lub przebarwieniami na igłach. Do najpopularniejszych należą między innymi Inversa, Push, Formanek, Cupressina, Nidiformis, Rydal czy Barryi. Wszystkie te odmiany można spotkać w ofercie naszego gospodarstwa szkółkarskiego. Rozmnażamy je poprzez szczepienie, lub przez sadzonki. Do sprzedaży oferujemy materiał w dużych donicach, z rozwiniętym system korzeniowym, który można sadzić przez cały sezon. Prowadzimy sprzedaż stacjonarna i wysyłkową, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.