Świerki

Świerk pospolity - INVERSA - Picea abies

Kod produktu: 12122
Producent: Szkółka Zacywilki
80,00
zł brutto

Świerk pospolity Inversa czyli "odwrócony" to niezwykle efektownie wyglądające drzewo. Zimozielone pędy zwisają w dół, szczelnie zakrywając pień i tworząc swoistą rzeźbę. W ofercie świerk Inversa szczepiony u podstawy ,a także na pniu.

szt.
Kup
Wysokość docelowa: 250cm
Szerokość docelowa : 150cm
Tempo wzrostu: o umiarkowanym wzroście
Wymagania glebowe: przepuszczlana, żyzna, piaszczysta
Nasłonecznienie : słońce , półcień
Mrozoodporność: 4 - całkowicie mrozoodporna. Można sadzić w całej Polsce.
PH Gleby: kwaśna, lekko kwaśna
Pokrój rośliny: płaczący
Ubarwienie igieł: zielone cały rok

Świerk pospolity "Inversa"
- drzewo o oryginalnym "odwróconym" pokrojuŚwierk „Inversa“  nazywany często „odwróconym” jest płożącą odmianą świerka pospolitego. Została ona znaleziona 1862 roku przez R. Smitha w Worcester. Do sprzedaży wprowadzona już 1864 r.
 Spośród wielu odmian świerków wyróżnia się płaczącym pokrojem. Gęste i liczne pędy rosną bowiem w dół. Roślina charakteryzuje się brakiem przewodnika. Niekiedy może się wypiętrzać. Wpływ na wysokość poszczególnych roślin ma miejsce szczepienia i sposób prowadzenia na paliku. Jeśli świerk „Inversa” szczepiony jest na pniu osiąga 2,5 m wysokości. Ciężko tutaj jednoznacznie określić szerokość bowiem pędy formy piennej nie przestają rosnąć i pięknie płożą się po podłożu tworząc zjawiskowy dywan. Niezbędna jest w tym przypadku podpora, dzięki której przybiera opisywaną formę. Świerk cechuje się umiarkowanie szybkim tempem wzrostu ok. 20 cm na rok.
 Najlepsze stanowiska dla tej rośliny to miejsca w pełnym słońcu, osłonięte przed silnymi wiatrami. Roślina toleruje małe zacienienia, urośnie także w półcieniu. Jest odporna na mrozy. Idealnie byłoby dla niej gdyby w pobliżu znajdował się zbiornik z wodą. „Inversa” lubi wilgotne powietrze. Troszcząc się o iglaka pamiętajmy więc o tym, że będzie on wam wdzięczny za cykliczne zraszanie i podlewanie.
Najlepszym podłożem są gleby gliniasto-piaszczyste o umiarkowanej wilgotności, zasobne w próchnicę i lekko kwaśne. Jak w przypadku większości iglaków przed sadzeniem dobrze jest zamoczyć doniczkę w wiadrze z wodą na ok. 30 minut. Bryła korzeniowa nasiąknie i roślina lepiej zaadaptuje się w nowym miejscu.
Świerk pospolity „Inversa” nie lubi z kolei gleb suchych i typowo piaszczystych. Źle znosi także suche powietrze i zanieczyszczenia.
Roślina jest doskonałą propozycją dla osób, które szukają niebanalnych propozycji do swojego ogrodu. Posadzona w miejscach dobrze wyeksponowanych i w sąsiedztwie niższych roślin będzie przykuwała uwagę. Polecana na wrzosowiska czy jako element uzupełniający nad oczkiem wodnym. Niezwykle dekoracyjnym elementem tej rośliny są duże i grube igły. Są one błyszczące, intensywnie zielone i niestety – kłujące.

 

 

śweirk inversa

Zobacz także:

Wstecz

Świerki ozdobne - bogaty wybór w ofercie naszej szkółki roślin

Świerki to rodzaj roślin ozdobnych, których nie mogło zabraknąć w naszej szkółce drzew i krzewów. W naszej ofercie znajduje się wiele odmian, które trafią w gusta każdego miłośnika ogrodów. Klasyczny obraz świerka to wysokie drzewo o stożkowatym pokroju i wiecznie zielonych igłach. Zwłaszcza efektownie wygląda wiosną, kiedy młode przyrosty, kontrastują ze starymi igłami. Przeglądając nasz asortyment znajdą Państwo wiele oryginalnych odmian świerków, których obraz nieco różni się od pierwowzoru. Nasze świerki mają cechy pasujące do ogrodów małych i dużych, skalnych czy strukturalnych - po prostu wszędzie. Ogromną popularnością cieszą się odmiany świerk srebrnego. Polecamy również świerki serbskie, pospolite czy kłujące Do małych ogrodów polecamy świerki karłowe, lub gniazdkowe, przy czym zaznaczamy że ich wykorzystanie może być znacznie szersze. Wysoki i majestatyczny świerk z powodzeniem posłuży jako drzewo soliterowe. Ze świerków można również stworzyć zieloną ścianę i wykorzystać na żywopłot. Zapraszamy do obejrzenia naszej oferty sadzonek świerk

 


Świerki ozdobne nasze gospodarstwo szkółkarskie oferuje sprzedaż stacjonarną i wysyłkową

Prowadzimy sprzedaż świerków ozdobnych w naszym punkcie sprzedaży w Zacywilkach - zapraszamy szczególnie klientów z województwa łódzkiego - Łodzi , Skierniewic, Łowicza, Koluszek i Brzezin, Rawy Mazowieckiej, Zgierza, Pabianic i okolic. Prowadzimy również sprzedaż wysyłkową świerków i innych roślin ozdobnych. W naszej ofercie znajdziemy wiele egzemplarzy unikatowych i kolekcjonerskich, niedostępnych w ofercie innych centr ogrodniczych. Zapraszmy do współpracy projektantów zieleni - przy stałej współpracy oferujemy atrakcyjne rabaty cenowe.