Kaliny (viburnum)

Kalina sztywnolistna - Viburnum rhytidophyllum

Kod produktu: 847372
20,00

Kalina sztywnolistna to półzimozielony krzew  o luźnym, wyprostowanym pokroju. Dorasta do 2-3m wysokości. Liście ciemnozielone, podłużne, pomarszczone, żebrowane, sztywne 15-20cm długości. Zimą liście zwijają się w rurki.  Kwitnie w maju białymi kwiatami.  Owoce czerwone i czarne dojrzewają od końca lipca. Wymaga gleb żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych. Stanowisko osłonięte, półcieniste lub cieniste. Roślina na rabaty i do ogrodów przydomowych.

szt.
Kup
Koszty dostawy Koszty dostawy

Kurier (przedpłata na konto) 30 zł
Kurier (pobranie) 35 zł

Wysyłka na palecie (przedpłata na konto) 240zł 

Wysyłka na palecie (pobranie) 250zł
Odbiór osobisty 0 zł

Zamów telefonicznie Zamów telefonicznie

Artur 665 778 244
Biuro 729 979 686

Pojemnik: c3
Wysokość sadzonki : ok 20-40cm
Wysokość docelowa: ok. 2-3m
Tempo wzrostu: umiarkowane
Wymagania glebowe: przeciętna ogrodowa
Nasłonecznienie : półcień, cień
Mrozoodporność: 6b
PH Gleby: roślina tolerancyjna
Pokrój rośliny: krzaczasty, wyprostowany
Ubarwienie liści: ciemnozielone
Wymagania wodne: umiarkowanie wilgotna
Porwa kwitnienia : maj
Kolor kwiatów: białe

Kalina sztywnolistna

- to zimozielony krzew ozdobny, pochodzący z Chin  

 

Kalina sztywnolistna (Viburnum rhytidophyllum) to zimozielony krzew, który przywędrował do nas z Chin. W Polsce roślina dorasta do ok. 3m wysokości. Główną ozdobą rośliny są długie (15-20cm), lancetowate, szorstkie i skórzaste liście. Jak już wspomnieliśmy zimą pozostają one na roślinie, pod wpływem mrozu zwijają się w rurki (podobnie jak liście różaneczników).

Roślina kwitnie się na przełomie maja i czerwca. Kwiatostany  kremowo-białe, baldachowate o średnicy 15-20cm. Składają się w całości z kwiatów płodnych z wystającymi pręcikami.  Owoce dojrzewają pod koniec lipca. Początkowo są czerwone, natomiast wraz z pełnią dojrzewania stają się czarne. Stanowią pożywnie dla ptaków. 

 

 

Kalina sztywnolistna najlepiej rośnie na glebie żyznej i stale wilgotnej. Stanowisko koniecznie osłonięte i najlepiej półcieniste. Roślina w polskich warunkach i w pierwszych latach po posadzeniu, wymaga zimowego okrycia - na wypadek dużych mrozów. W starszych okazach po ostrej zimie mogą przemarzać pędy, ale roślina po cięciu wykazuje dużą zdolność w ich regeneracji. Kalina sztywnolistna jest rzadko atakowana przez szkodniki. 

 

Kalina sztywnolistna to krzew który w ogrodzie przydomowym , będzie ozdobą przez cały rok. Dobrze się czuje również w zacienieniu, wiec jest ciekawą alternatywą dla różaneczników.  Świetny do zestawień na rabacie z roślinami o kolorowych liściach, bylinami, a także trawami ozdobnymi.

Jakość roślin

Rośliny, które oferujemy są zdrowe i zadbane. Przekonani o wysokiej jakości oferowanego materiału jako nieliczni internetowi sprzedawcy przede wszystkim stawiamy na realne zdjęcia oferowanych sadzonek. Rośliny pochodzą z uprawy doniczkowej - posiadają rozwinięty system korzeniowy, który zapewnia roślinie gwarancję prawidłowego i zdrowego wzrostu.
Jakość naszych produktów dodatkowo potwierdza Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która prowadzi na terenie naszej szkółki roślin regularne kontrole.
Oferowany materiał roślinny w zdecydowanej większości pochodzi z polskich mateczników i jest przystosowany do panujących u nas warunków atmosferycznych, w tym zahartowany na wypadek surowej zimy.
W procesie produkcji stosujemy wysokiej jakości nawozy oraz programy ochrony roślin.

PLANT PASSPORT
PLANT PASSPORT - PASZPORT ROŚLINNY
A: Kalina sztywnolistna - Viburnum rhytidophyllum
B: PL- 10/21/16862 C: 1/2021 D: PL

 

 

Nasze rośliny są pod kontrolą Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Podlegamy regularnym kontrolą pod kątem zdrowotności, a stosowane programy ochrony roślin są zgodne z europejskim wytycznymi. Do każdej sprzedawanej rośliny dołączony jest  Paszport Rośliny, który jest obowiązkowy w przypadku roślin oferowanych w sprzedaży wysyłkowej.  Na górze widoczny jest wzór, na którym znajdują się pola oznaczające nazwę rośliny, numer szkółki, numer partii oraz kraj pochodzenia. 

 

 

 

Wysyłka za granicę - Shipping abroad

Wysyłamy rośliny do następujących krajów Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy..  Chcesz poznać koszty wysyłki oraz zasady składania zamówień kliknij TUTAJ. 

 

We send plants to the following European Union countries: Austria, Belgium, Bulgaria, Czech Republic, Croatia, Denmark, Estonia, Finland, France, Greece, Spain, Netherlands, Ireland, Lithuania, Luxembourg, Latvia, Germany, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia , Sweden, Hungary, Italy If you want to know the shipping costs and the rules for placing orders, click HERE.

Shipping price list

Transport roślin

Prowadzimy sprzedaż wysyłkową roślin na terenie kraju oraz Unii Europejskiej. Posiadamy duże doświadczenie, nasze paczki są odpowiednio przygotowane i zabezpieczone przed uszkodzeniem. Czuwamy na prawidłowym przebiegiem procesu dostawy, dlatego wysyłka odbywa się "z dnia na dzień". Prócz standardowych paczek oferujemy także przesyłki paletowe w przystępnej cenie.


Nasza szkółka roślin oferuje transport roślin na terenie całego kraju. Posiadamy rozbudowaną flotą samochodów, dlatego jesteśmy w stanie szybko i na atrakcyjnych warunkach dostarczyć nawet duże partie materiału roślinnego. Dysponujemy także samochodami samowyładowczymi ( z windą oraz dźwigiem HDS), dlatego możemy podjąć się transportu dużych drzew z ciężką bryłą korzeniową.

.

Zobacz także:

Wstecz

Kalina - odmiany Viburnum w ofercie szkółki roślin - sprzedaż wysyłkowa roślin - sprzedaż stacjonarna roślin - ceny sadzonki kaliny

Kaliny to niewielkie drzewa lub krzewy liściaste zachwycające swoim kwitnieniem i owocowaniem. W obrębie rodziny możemy wyróżnić ponad 170 gatunków - w Polsce dziko rośną w naturze tylko dwa gatunki tj. kalina koralowa i kalina hordowina. Są to zazwyczaj duże krzewy lub niewielkie drzewka osiągające 1-5m wysokości. Najbardzije atrakcyjnie wyglądają podczas kwitnienia ukazując białe, fioletowe, zielone, czerwone czy różowe kwiatostany w zależności od odmiany. Ich miejsce zajmują kolorowe jagody - najczęściej w kolorze czerwonym. Wiele osób zastanawia się czy owoce kaliny są trujące czy po jakim czasie kwitnie kalina. Surowe owoce kaliny mogą mieć własciwości lekko trujące, ale te poddane obróbce termicznej są wręcz cenione i uważane za lecznicze i prozdrowotne. Do przyrządzania naparów wykorzystuje się również korę i kwiatostany. Kwitnienie kaliny w zależności od odmiany może zaczynać się nawet w grudniu jak kalina Charles Lamont, w marcu jak kalina wonna czy maju jak kalina Onondaga, kalina koralowa Roseum. Młode sadzonki mogą rozpoczynać kwitnienie już w pierwszym roku, u niektórych odmian trzeba poczekać do kilku lat na pojawienie się pierwszych kwiatów. W ofercie naszej szkółki znajdzie wiele odmian ozdobnych kaliny. Niektóre z nich mogą być uznawane za okazy kolekcjonerskie.