Jodły

Jodła kaukaska - GOLDEN SPREADER - Abies nordmanniana

Kod produktu: 456781
Producent: Szkółka Zacywilki
80,00
zł brutto

Jodła kaukaska Golden Spreader to bardzo ciekawa odmiana, która szczególnie efektownie wygląda zimą. Złote igły przyciągają uwagę i świetnie kontrastują z zielenią. Polecana również jako soliter. Sprzedawane drzewko pochodzi ze szczepienia, szkółkowane kilka lat, z doskonale rozwiniętym systemem korzeniowym. 

szt.
Kup
Pojemnik: C3/C5
Wysokość docelowa: 100cm
Szerokość docelowa : 100cm
Tempo wzrostu: roślina wolnorosnąca (miniatura)
Wymagania glebowe: próchnicza, żyzna, przepuszczalna
Nasłonecznienie : słońce , półcień
Mrozoodporność: 7A
PH Gleby: lekko kwaśna
Pokrój rośliny: stożkowaty
Ubarwienie igieł: wiosną i latem zielone, jesienią i zimą żółte

Jodła kaukaska Golden Spreader

-rzadko spotykana odmiana, cechująca się złotym kolorem igieł


Jodła kaukaska Golden Spreader czyli Abies nordmanniana Golden Spreader to odmiana karłowata odkryta w Holandii przez szkółkę S.N. Schoots. Młode osobniki charakteryzują się nieregularnym kształtem i krzewiastym pokrojem. Z biegiem lata iglak wytwarza przewodnik, który nadaje roślinie stożkowaty kształt. Golden Spreader posiada błyszczące z wierzchu igły (2cm) w zielono-żółtym kolorze, które od spodu są matowe z żółto-białą barwą. Dodatkowo w czasie jesiennych przymrozków igły nabierają jeszcze bardziej intensywnego złotego koloru. W przypadku starszych egzemplarzy mamy także do czynienia z pięknymi 15 centymetrowymi szyszkami w fioletowo- purpurowym odcieniu. Jodła kaukaska Golden Spreader jest stosunkowo wymagająca. Przy wyborze dla niej miejsca w swoim ogrodzie musimy konieczne zwrócić uwagę by było to stanowisko w słońcu lub co najwyżej w półcieniu. Dobrze gdy gleba jest żyzna, stale wilgotna i lekko kwaśna. Iglak słabo znosi suche i zanieczyszczone powietrze. Dlatego roślina będzie nam dozgonnie wdzięczna, gdy posadzimy ją blisko wody. Iglak najbardziej malowniczo wygląda jesienią i zimą, kiedy zmienia się kolor igieł. Dlatego też pięknie zdobi nasz ogród wtedy kiedy inne rośliny odpoczywają. Odmiana Golden Spreader jest używana do tworzenia kompozycji z roślin mieszanych np. na rabatach, skalniakach. Idealna do nasadzeń w alpinarium. Malowniczo prezentuje się w sąsiedztwie przebarwiających na pomarańczowo-czerwono berberysów.

 

jodła kaukaska golden spreader

Zobacz także:

Wstecz

Jodły - popularne drzewa jako rośliny ozdobne w naszych ogrodach

Jodła (łac. Abies) to jedno z popularniejszych, ale również najpiękniejszych drzew iglastych spotykanych w naszych ogrodach. Jodły to cenione rośliny ozdobne , stąd ich rodzina liczy tak wiele odmian. Większość to wysokie drzewa, ale jest również wiele odmian karłowych oraz wręcz miniaturowych. Jodły nie mają specjalnie wygórowanych warunków glebowych, lubią wilgotność i można je sadzić również w zacienionych miejscach. Polecamy je na drzewa soliterowe, do ogrodów skalnych, na rabaty czy do kompozycjo doniczkowych. Wśród najczęściej spotykanych gatunków jodeł możemy wyróżnić jodłę pospolitą, jodłę kaukaską, jodłę koreańską, jodłę kalifornijską, jodłę hiszpańską oraz jodłę balsamiczną.


Jodły w ofercie naszego gospodarstwa szkółkarskiego

W naszej szkółce roślin można znaleźć wiele odmian kolekcjonerskich i unikatowych. Wiele z nich pozyskaliśmy metodą szczepienia stąd pewność oryginalności cech zakupionej jodły ozdobnej. Duże i majestatyczne odmiany będą najlepszym pomysłem na soliter, który zdobi centralną część przydomowego ogrodu. Polecamy również karłowe odmiany jodeł szczepione na pniu. Takie rośliny świetnie prezentują się w małych ogrodach, donicach, lub jako ozdoba balkonów i tarasów. Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty jodeł ozdobnych.