Sosna górska (Pinus mugo)

Sosna kosodrzewina (górska) - JEZEK - Pinus mugo

Kod produktu: 8010210
60,00
zł brutto

Sosna górska Jezek to jedna  z wolniej rosnących odmian kosodrzewiny. Jej roczny przyrost to ok. 1,5-2,5 cm. Cechuje ja kulisty i bardzo zwarty kształt. 

szt.
Kup
Pojemnik: C3/C5
Wysokość sadzonki : szczepione na pniu 10-30cm
Wysokość po 10 lat. : 20-30cm
Wysokość docelowa: 45cm
Tempo wzrostu: roślina wolnorosnąca (miniatura)
Wymagania glebowe: roślina tolerancyjna względem gleby
Nasłonecznienie : stanowsiko słoneczne
Mrozoodporność: 4 - całkowicie mrozoodporna
PH Gleby: roślina jest tolerancyjna względem pH gleby
Pokrój rośliny: kulisty
Ubarwienie igieł: zielone cały rok

Sosna górska Jezek 

- kulista miniatura wśród kosodrzewin 

 

Sosna górska Jezek to popularna odmiana pochodząca z Czech. W niektórych źródłach bywa zaliczana do  Pinus uncinata (sosna hakowata) lub do Pinus rotundata (sosna błotna). Cechuje się bardzo powolnym wzrostem oraz regularnym kulistym kształtem. W wieku 10 lata osiąga wymiary 20x30cm, docelowo dorasta do 50cm . Jest to niewątpliwie jedna z najwolniej rosnących odmian kosodrzewiny. 

Igły krótkie, ciemnozielone, lekko zakrzywione na końcach, zebrane po 2 w pęczku.

 

Sosna górska Jezek to mało wymagająca i bardzo żywotna odmiana. Poradzi sobie na gorszej jakości glebie, wymaga jedynie stanowiska słonecznego (choć poradzi sobie również w lekko zacienionym miejscu). Jest w pełni mrozoodporna, oraz odporna na suszę

 

Kosodrzewina Jezek jest cennym elementem kompozycji złożonej z karłowych odmian iglaków. Może być także posadzona na skalniaku, czy wykorzystana jako ozdobna roślina w donicy. Często spotykana w wersji szczepionej na niewysokim pniu. 

Zobacz także:

Wstecz

Sosna górska - szczepione odmiany kosodrzewiny w ofercie szkółki roślin 


Sosna górska to jeden z najpopularniejszych gatunków sosny, jaki można spotkać w naszych ogrodach. Inaczej kosodrzewina, lub kosówka właściwa charakteryzuje się zwartym pokrojem i powolnym wzrostem. W naturze najczęściej porasta zbocza gór - dlatego jest wytrzymała na skrajnie niekorzystne warunki atmosferyczne i glebowe.
Na rynku roślin ozdobnych, a także w ofercie naszego gospodarstwa ogrodniczego występuje bardzo dużo odmian sosny górskiej. Są one rozmnażane poprzez szczepienie - dlatego mamy pewność zachowania unikalnych cech protoplasty odmiany. Poszczególne szczepione odmiany sosny górskiej  są bardzo zróżnicowane - zarówno pod względem pokroju (krzaczaste, kuliste oraz stożkowe), jak również jeśli chodzi o kolor igieł (zielone, zielono-żółte, zielono-niebieski). Wszystkie cechują se powolnym wzrostem, dlatego są powszechnie wykorzystywane w małych ogrodach przydomowych. Ich naturalne miejsce to także nasadzeniach na skarpach i skalniakach, gdzie mogą świetnie wyeksponować swoje walory. Sosny górskie polecamy także do uprawy pojemnikowej , kompaktowe wymiary sprawią że są łatwe w pielęgnacji i nie zajmują dużo miejsca.