Świerki

Świerk kłujący- BIAŁOBOK - Picea pungens

Kod produktu: 13245
Producent: Szkółka Zacywilki
49,00
zł brutto

Świerk kłujący Białobok to polska odmiana, która posiada charakterystyczne - kremowe przyrosty. Prawdziwy rarytas, który będzie ozdobą każdego ogrodu. Roślina szczepiona, ukorzeniona, o wysokości 50-60cm. Sprzedawana w donicy C3.

szt.
Kup
Pojemnik: C3
Wysokość sadzonki : 30-40cm
Wysokość po 10 lat. : 200cm
Wysokość docelowa: 500cm
Szerokość docelowa : 300cm
Tempo wzrostu: wolno rosnący
Wymagania glebowe: przepuszczlana, żyzna, piaszczysta
Nasłonecznienie : stanowsiko słoneczne
Mrozoodporność: 4 - całkowicie mrozoodporna. Można sadzić w całej Polsce.
PH Gleby: odczyn lekko kwaśny
Pokrój rośliny: stożkowaty
Ubarwienie igieł: złocistożółte , srebrne , srebrzyste

Świerk Białobok

- charakterystyczna odmiana z kremowymi przyrostami


Świerk „Białobok” jest polską odmianą świerka kłującego. Pierwsza publikacja nazwy tej rośliny miała miejsce w Wiadomościach Botanicznych, autorami byli A. Boratyński, J. Dolatowski i J. Oleksyn. Nazwę zawdzięcza swojemu odkrywcy Janowi Białobokowi (kierownik PINGW w Puławach), który to odnalazł świerk jeszcze przed rokiem 1939.
 Roślinę wyróżniają charakterystycznie zabarwione młode przyrosty, dzięki którym cieszy się dużą popularnością. Iglak nie jest duży i dosyć wolno rośnie. Po 10 latach może osiągnać 2m. Finalnie dorasta do 5m wysokości i 3m średnicy. Jednak dzieje się to bardzo powoli, bowiem świerk rzadko przekracza 2,5m.
Początkowo roślina nie wygląda symetrycznie, ale z czasem formuje się w kształtny i ładny stożek. „Białobok” posiada krótkie, sztywne pędy, ułożone poziomo. Niebanalnego charakteru nadają roślinie igły. Są one grube, o długości 3cm, bardzo kłujące, ułożone w sposób promienisty na pędach. Poza tym młode przyrosty mają intensywny kremowo-żółty kolor, który malowniczo kontrastuje z ciemniejszą barwą starszych pędów. Takie zjawisko możemy obserwować przez kilka tygodni. Później, z upływem wiosennych dni końcówki pędów bledną i przybierają barwę niebieskawą. Latem w zasadzie nie odróżniają się już od całej rośliny.
Przy wyborze miejsca dla tej odmiany musimy pamiętać, że jest to drzewo wybitnie światłolubne. Świerk „Białobok” jest odporny na mrozy. Dobrze rośnie w zasadzie na wszystkich uprawnych glebach ogrodowych. Atutem będą gleby żyzne, wilgotne, przepuszczalne o odczynie podłoża kwaśnym lub lekko kwaśnym.
Atrakcyjny wygląd rośliny sprawia, że wygląda ona zjawiskowo jako soliter lub z innymi roślinami.
Zobacz także:

Wstecz

Świerki ozdobne - bogaty wybór w ofercie naszej szkółki roślin

Świerki to rodzaj roślin ozdobnych, których nie mogło zabraknąć w naszej szkółce drzew i krzewów. W naszej ofercie znajduje się wiele odmian, które trafią w gusta każdego miłośnika ogrodów. Klasyczny obraz świerka to wysokie drzewo o stożkowatym pokroju i wiecznie zielonych igłach. Zwłaszcza efektownie wygląda wiosną, kiedy młode przyrosty, kontrastują ze starymi igłami. Przeglądając nasz asortyment znajdą Państwo wiele oryginalnych odmian świerków, których obraz nieco różni się od pierwowzoru. Nasze świerki mają cechy pasujące do ogrodów małych i dużych, skalnych czy strukturalnych - po prostu wszędzie. Ogromną popularnością cieszą się odmiany świerk srebrnego. Polecamy również świerki serbskie, pospolite czy kłujące Do małych ogrodów polecamy świerki karłowe, lub gniazdkowe, przy czym zaznaczamy że ich wykorzystanie może być znacznie szersze. Wysoki i majestatyczny świerk z powodzeniem posłuży jako drzewo soliterowe. Ze świerków można również stworzyć zieloną ścianę i wykorzystać na żywopłot. Zapraszamy do obejrzenia naszej oferty sadzonek świerk

 


Świerki ozdobne nasze gospodarstwo szkółkarskie oferuje sprzedaż stacjonarną i wysyłkową

Prowadzimy sprzedaż świerków ozdobnych w naszym punkcie sprzedaży w Zacywilkach - zapraszamy szczególnie klientów z województwa łódzkiego - Łodzi , Skierniewic, Łowicza, Koluszek i Brzezin, Rawy Mazowieckiej, Zgierza, Pabianic i okolic. Prowadzimy również sprzedaż wysyłkową świerków i innych roślin ozdobnych. W naszej ofercie znajdziemy wiele egzemplarzy unikatowych i kolekcjonerskich, niedostępnych w ofercie innych centr ogrodniczych. Zapraszmy do współpracy projektantów zieleni - przy stałej współpracy oferujemy atrakcyjne rabaty cenowe.